HAKİKAT NEDİR?

NEDEN TAM DA BU ZAMAN, BU MEKAN VE BU AHVALDEYİZ?

SOKRATES

SOKRATES (MÖ 469-399)

Hayatını fikirleri ile özdeş tutmayı başarmış, nasıl inanıyorsa öyle yaşamış, ahlak abidesi gerçek bir bilge.

Bütün ömrü Atina'da geçmiş, babası heykeltraş, anası ebeymiş. Saçları Erkenden dökülmüş, yuvarlak yüzü, irice burnu ile kaba görünüşlü, filozoftan çok hamala benzeyen çirkin bir adammış.

Gelişi güzel giyinir, yaşar, kendi evinden çok başkalarının evinde yer içer, karısına, çocuklarına boş verir, her gün çevresini saran gençlerle şurada burada akşamlara kadar konuşur ders verirmiş.

Her çeşit insanla ahbapça, dobra, dobra konuşur, her düşündüğünü herkese açıkça söyler, Devlet'in politikasına da yalnız seyirci ve tenkit ederek karışırmış. Konuşmalarında asıl güttüğü amaç, herkesi erdemli olmaya teşvik etmekmiş.


SOKRATES'İN ZEHİR İÇİRİLEREK ÖLDÜRÜLMESİ
Sokratesin ölüm ile cezalandırılmasının esas sebebi tanrıya inanmaması olarak belirtilmişti.  Evet o Atinalıların insan şeklindekii tanrılarına inanmıyordu. Ancak savunmasında sarf ettiği şu sözler onun nasıl bir tanrıya inandığını gözler önüne sermektedir.


"Ey Atinalılar, ben, tanrının varlığına tüm beni suçlayanların inandığından daha yüksek bir anlamda inanırım; Bundan dolayıdır ki sizin ve benim için iyisi neyse ona karar vermek üzere, davamı size ve tanrıya bırakıyorum.

Sokratesin infaz hikayesi için yukarıdaki resmin üzerine tıklayınız

SOKRATES'İN FELSEFESİ
DOĞRU YAŞAYIS NASIL OLMALIDIR.


BİLDİĞİM TEK ŞEY
BİR ŞEY BİLMEDİĞİMDİR 

ONUN FELSEFESİNİ ÖZET OLARAK RESİM ÜZERİNE TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

 SOKRATESİN ATİNA MAHKEMESİNDE YAPTIĞI SAVUNMA
Sokratesin Atina mahkemesinde yargılanırken yapmış olduğu savunmaya resmin üzerine tıklatyarak ulaşabilirsiniz.______________________________________________________________________________________________________________

Yorumlar - Yorum Yaz