HAKİKAT NEDİR?

NEDEN TAM DA BU ZAMAN, BU MEKAN VE BU AHVALDEYİZ?

LUMUMBA'NIN DİŞLERİ

LUMUMBA'NIN DİŞLERİ

Patrice Lumumba. Kongo Demokratik Cumhuriyetin seçimle gelmiş ilk başbakanıydı. Onun trajik öyküsünü batılıların ülkelerin bağımsızlıklarını ellerinden almak ve sömürgeleştirmek için yaptıkları zulümlere bir örnek olması bakımından anlatılmaya değer buldum.

Lumumba’nın yerli işbirlikçiler eliyle hazırlanmış bir darbe ile indirilip işkence altında öldürülmesinde görev almış CIA ajanları ve Belçikalı bir görevli ile yapılarak Discovery Channel de yayınlanan aşağıdaki röportaj batının çirkin yüzünü ne kadar açık ortaya çıkarmaktadır.

TV raportörü, karşısındaki diplomat görünüşlü emekli CIA ajanına
“Peki sonuç sizi mutlu ettimi ?” diye sordu  . Adam biraz düşündükten sonra “ Bu bizim işimiz. İş bitikten sonra “haydi artık sırada hangi iş var diye sorarız“ diyerek cevap verdi.

İkinci röpörtaj ise Lumumba ve arkadaşlarının kurşuna dizilmesi sırasında gözlemci olarak bulunan Belçikalı memurla yapıldı. 
Belçikalı memur kıvançla elindeki keseden sedef gibi parlayan iki diş çıkarıp kameralara gösterdi ve gülerek “Lumumba için geri gelecek diyorlar” dedi. “Onu bilmem ama geri gelse bile iki ön dişi eksik olarak gelecek. Çünkü öldürüldükten sonra ön dişlerini hatıra olarak bizzat kendim söktüm.”  Lumombonun dişleri Hayatımda gördüğüm en güzel en parlak dişlerdi.” Diye eklediLUMUMBA YERLİ İŞ BİRLİKÇİLER ELİYLE ÖLÜME GÖTÜRÜLÜRKEN

Modern Avrupa ve Amerikanın ilkel kabileler ülkesi Kongoda verdikleri medeniyet dersi işte bu.  Afrikada bağımsızlığını kazanmak için çırpınan mazlum insanları yerli işbirlikçiler eli ile katleden, safari avında duyulan iştiha gibi bir iştah ile diş söktürenen medeniyet işte bu.

İşin en vahim tarafı, daha önce ülkemizde yaşanan benzer darbeler gibi sömürgecilerin  hep yerli işbirlikçiler eliyle bu darbeleri yapabilmiş olmalarıdır.


LUMUMBA'NIN SİYASİ HAYATI VE EMPERYALİSTLERLE MÜCADELESİ İÇİN RESMİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ
LUMUMBANIN KARISINA 
YAZDIĞI SON MEKTU
P


_________________________

___________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Yorumlar - Yorum Yaz